CeryanRa(ta)tat

Mike ve Evan’dan oluşan Ratatat Amerika’dan da güzel elektronik çıktığının nadir örneklerinden (biraz abartıyorum, ama teşbihte hata olmaz) Bu müziğe elektronik demeye dilleri varmayan Amerikalılar, hemen “indie” kelimesini yapıştırıyorlar başına. (Kendileri “indie” olmayan bir şeyi dinlemezler tabi.)

Fakat Ratatat indie rock ya da pop müzik değil çok sağlam elektronik, progresive müzik yapmaktalar. Kendi şehirleri olan New York’ta verdikleri konserde gördüğüm üzere de canlı performansları hiç öyle yenilir yutulur cinsten değildi. Amerikan dinleyicileri bu tür müzikle coşturmaları bile kayda değer.

Canlı performanslarıını kayda değer kılan 3 öğe vardı. Birincisi, enstrüman hakimiyetleri.  Hiç bir enstrüman (davul, klavye, gitar) laf olsun diye çalınmadı, hepsinin hakkını verdiler 2 saat boyunca. Temel sentetik müziğin üzerine iki nota çalmıyorlar, bildiğin gitar, klavye çalıyor adamlar. İkili sahnede bir ordan bir oraya koşturdular, inanılmazdı. Diğer yandan konser boyunca arkadaki videoların hepsi son derece özenle hazırlanmıştı. Genelde arkaya “ilginç” olsun diye serpiştirilen videolar, bu konserde sanat galerisinde yayınlanacak kadar kaliteliydi. En önemlisi ise, çoğu birer video samplingi olan eserler şarkılar ile senkronlanmıştı. Yer yer ikiliyi izlemeyi bırakıp videoları izledim. Son olarak, heralde Ratatat’ın geniş kitlelere seslenmesini sağlayan gitara değinmek lazım. Gitarın ön plana çıktığı elektronik eserler daha çok kişinin dikkatini çekmeyi başarıyor, bunun en güzel örneği Daft Pank’ın Discovery albümü. Sanırım ratatat Amerika başarısının bir kısmını gitar ağırlıklı müziklerine borçlu. Tabi ki bunun dezavantajı da olmuyor değil, gitarı görenler hemen “rock” diye sınıflandırıyorlar iikiliyi.

Ratatat’ın LP3 albümü çok etkileyici. Son albümleri LP4 ise aynı tadı vermese de kulakta yer ediyor.

RATATAT’@MYSPACE

Reklamlar

Trackbacks & Pingbacks

Yorumlar

  1. * segmentation fault says:

    tavsiyemi begenmissin bakiyorum da 🙂 ama vefasiz ciktin adim gecmiyo articleda hih!

    | Cevapla Gönderildi 7 years, 9 months ago


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: