CeryanDaft Punk keeps you Alive

Daft Punk, Alive 2007 isimli konser kayıtlarıyla tüm kalpleri fethettiler, hatta grammy aldılar, listelerin altından girip üstünden çıktılar. Discovery ile ana akımın sevgisini kazanabileceklerini göstermişlerdi ve grammy almalarıyla bunu perçinlemiş oldular.

Bu albümün ne kadar muhteşem olduğunu anlatmayacağım, çünkü çok açık; bu albüm muhteşem. Bu albümün neden elektronik müzik performanslarının gerçekten bir performans olduğunu gösterdiği ise başka yazı konusu. Şimdi bu albümün neden çok iyi bir egzersiz müziği olduğuna geçeyim.

Diyelim ki bir saatlik kardio antrenmanı yapasanız var. Bu antrenman alette kardiyo çalışmak, bisiklet binmek ya da koşmak olabilir. Albümü açıyorsunuz en bastan mp3 çalarınızda, zaten hemen hemen bir saatlik bir kayıt bu, süresi çok uygun.

Albümün ritmi Robot Rock ile çok hafif bir şekilde başlıyor. Şarkinin sonuna doğru ritminiz artıyor, ilk deparınızı atıyorsunuz. O depar çok sürmez zaten -ısınmadık daha, hemen “Touch It” ile yavaşlıyorsunuz. “Techonologic”in ritmi de nefes açmaya yarıyor sadece, ama o da ne, nefesimiz açılıyor ve “around the world” diyorlar! İşte gerçek depar ve ritim başlıyor. Buradan itibaren yükseliyoruz. “Television” sonlara doğru tempo düşürse de, “Crescendolls” en yuksek ritimli Daft Punk şarkılarından olduğundan, düşmüyoruz artmaya devam ediyoruz.

En eğlenceli yere geldik; “Too Long” ritmi tamamen düşürüyor ve yavaştan arttırıyor. Biz de pedallarımızı, adımlarımızı hızlandırıyoruz. Bu güzel yükseliş tüm şarkıda devam ediyor. Sonuna geldiğimizde bir anda çıkamayacağımız bir tempoda buluyoruz kendimiz. Sonra gelen “Around the World” ve “Harder Better Faster Stronger” ile ayni yüksek tempo devam. Antrenmanımızın ilk yarısı, söz ile müziğin en uyumlu olduğu şarkılarından “Too Long” ile zirve yapıyor.

Derin bir nefes ile, “oh! iyi terledik” diyoruz. Çünkü antrenmanımızın yarım saatlik ilk kısmi bitti. Biraz rölantide devam etmeliyiz. Daft punk bu konuda da yardımcı oluyor, çünkü “Face to Face” rölantide başlıyor. İlk yarıdaki kadar ısınmaya gerek yok, ikinci yarının ikinci şarkısı “One More Time” toparlanıyoruz, ondan sonra “Aerodynamic” ile zirvede devam ediyoruz. Nefesi tükenenler için “Forget About The world” yardıma koşuyor ama en fazla bir dakika, çünkü muhteşem ritmi ile, “The Prime Time of Your Life” giriyor, ve “now live it!” emriyle tempomuz kısa sure de düşmeyecek şekilde artıyor. 10 dakika sürecek, en yüksek enerji yaktığımız bolumun sonunda “Da Funk” bizi yavaşlatıyor, antrenmanımızı zirvede bitirmek için buna ihtiyacımız var. Son şarkılarımız, “Superheroes”/”Human After All”/ “rock’n roll” ile zirvede bitirmeyi başarıyoruz.

Bunu deneyin, bir saatin su gibi aktığını göreceksiniz. Ayni zamanda doğru ritimler ve şarkılar sayesinde fark etmeden en fazla enerjiyi harcayacaksınız. Zaten daft punk gerçek bir doping.

Tabi ki bu akan müzik benim spor yapmam için değil, doğru bir müzikal performans için yapıldı. Fakat böyle bir faydası olacağını onların tahmin ettiğini sanmıyorum; sport sounds better with them!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: